, . Sākums Apskates objekti Daba Ērgļu klintis

Ērgļu klintis ir viens no izcilākajiem un ainaviskākajiem klinšu atsegumiem Latvijā. Tā ir varena, majestātiska siena ar plašu, gleznainu ainavu, kas paveras no skatu laukumiem virs tām. Pirmos 130 m veido līdz 22 m augsta, vertikāla smilšakmens siena, tālāk iezīmējas vairāki upē nedaudz ievirzīti izciļņi. Vēl iespaidīgākas un augstākas klintis izskatās, tās vērojot no upes, ko vislabāk var izbaudīt ceļojot ar laivu vai plostu.

Klintis veido devona smilšakmens, kurā novērojams slīpslāņojums. Smilšakmenī atrodamas seno devona zivju atliekas un fosforītu konkrēcijas (ieslēgumi). Ērgļu (Ērģeļu) klintis izceļas pārējo klinšu un atsegumu vidū ar daudzām dzelzs savienojumu migrācijas pēdām, kas novērojamas kā rūsganu josliņu zīmējums, kuru veidojusi periodisku dzelzs hidroksīdu izgulsnēšanās, pazemes ūdeņiem sūcoties caur porainajiem smilšakmeņiem. Vēl viena interesanta šo klinšu ģeoloģiska iezīme ir lūzumi. Lūzumu izcelsme saistīta ar seniem tektoniskiem procesiem zemes dzīlēs, kā arī ar Gaujas senielejas veidošanos pirms daudziem miljoniem gadu.

Klintis ir valsts nozīmes aizsargājams ģeoloģisks dabas piemineklis, kā arī Latvijas un Eiropas Savienības nozīmes aizsargājams biotops.

Ērgļu klintis atrodas Priekuļu pagastā 5,5 km uz ziemeļiem no Cēsīm, Gaujas kreisajā krastā, 0,8 km uz dienvidiem no Strīķupes ietekas Gaujā. Klintis aizņem Gaujas kreiso krastu apmēram 500 m garumā.

Ieeja bez maksas

Atrašanās vieta