, . Sākums Apskates objekti Muižas, muzeji & pieminekļi Latvijas laukaugu selekcijas muzejs

Latvijas laukaugu selekcijas muzejs Muižas, muzeji & pieminekļi

Selekcijas iela 3, Priekuļi, Priekuļu pagasts, Cēsu novads

Latvijas laukaugu selekcijas muzejs atvērts 2013. gada 23. aprīlī, kad tika atzīmēta Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta simtgade. Muzeja ekspozīcija izvietota 1923. gadā uzceltajā Selekcijas ēkā. Šī ēka ar tai pieguļošo šķūni 2014. gada 21. janvāri šķūni iekļauta Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā kā valsts nozīmes industriālais piemineklis.

Ēkas bēniņos ar drāšu pinuma iežogotās telpās tiek uzglabātas, kaltētas un apstrādātas selekcijas augu un sēklu materiāls, bet ēkas pirmajā stāvā ir ierīkots muzejs, kurā apmeklētāji var apskatīt gan dažādus, selekcijai piemērotus darba rīkus, iepazīt labību, zirņu, kartupeļu un citu laukaugu daudzveidību, uzzināt par Latvijā izveidotām šķirnēm.

Muzeja krājumā ir vēsturiski dokumenti, kā arī agrākos gados lietotās iekārtas un priekšmeti, kas paredzēti selekcijas un sēklaudzēšanas darbu veikšanai dažādām laukaugu sugām. Tie atspoguļo seno dienu notikumus, pielietotās tehnoloģijas un atklāj daudz interesanta par agrākām darba metodēm, cilvēkiem un viņu ieguldīto darbu.

Vasarā – laukaugu ziedēšanas laikā un rudenī, kad novāc ražu, ir iespēja vērot arī selekcionāru darbu. Pastāv iespēja arī iepazīt un degustēt no dažādām laukaugu sugām un to šķirnēm gatavotus netradicionālus ēdienus.

Atrašanās vieta