, . Sākums Cēsu novada Priekuļu apvienība

Cēsu novada Priekuļu apvienība

Laipni aicināti Cēsu novada Priekuļu apvienībā, ko veido četri pagasti Mārsnēni, Liepa, Priekuļi un Veselava. Katrs pagasts ir bagāts ne tikai ar skaistu dabu, bet arī senām tradīcijām un nozīmīgiem kultūras objektiem. Priekuļu apvienība ir vieta, kur atpūsties ārpus pilsētas steigas un baudīt mieru, klusumu un skaistu dabu.

Priekuļu apvienība lepojas ar Eduarda Veidenbauma  vārdu, dižās Veselavas muižas kompleksu, unikālo smilšakmens veidojumu – Lielo Ellīti, zinātnieku viedajiem prātiem AREI Priekuļu pētniecības centrā (bijušajā Priekuļu laukaugu selekcijas institūtā) un izcilajiem dabas veidojumiem upju krastos.

Priekuļu apvienības teritorija ar tā mainīgo reljefu, lielākām un mazākām upītēm, iežu atsegumiem un alām ir īstā vieta, kur baudīt neskartas dabas skaistumu. Priekuļu apvienības teritorijā atrodas vairāki aizsargājamie dabas pieminekļi, kā Līču-Laņģu klintis, kas kilometra garumā kā klinšaina krauja ar daudzveidīgām formām periodiski pazūd un atkal parādās vietām pat 30 m augstumā.

Priekuļu apvienība no rietumiem norobežo Latvijas garākā upe Gauja, kura kopā ar pieteku Raunu un novada mazajām upītēm – Rauni un Vaivi – veido gleznainas ainavas ar iespaidīgiem smilšakmens atsegumiem. Dodoties laivu izbraucienā pa Gauju, skatam paveras varenās Ērgļu klintis  un Baltā klints, kuru veido balti, slīpslāņoti augšdevona Gaujas svītas smilšakmeņi.

Lielās Ellītes ala kopā ar avotu ir nozīmīga svētvieta un ir bijusi populārs apskates objekts jau kopš seniem laikiem. Klints vēl joprojām ir ļoti savdabīga – pie alas ieejas ir izciļņi, nišas, dobumi, kā arī Latvijai unikāla arkāde.

Priekuļu Saules parks ir kļuvis par populāru apskates objektu apvienības ciemiņiem. Šeit atrodas Latvijas dižākais dalības Saules pulkstenis, Veselības taka, kurā iepazīt Latvijas ārstniecības augus, izmasēt kāju pēdas un vienlaikus smelties zemes enerģiju, un Rododendru dārzs, kur pavasarī apmeklētājus priecē nu jau vairāk kā 200 rododendru.

Mārsnēnu pagasts tiek saukts par latviskāko pagastu novadā, kā dēļ šeit izveidots arī saules pulkstenis un veselības taka izmantojot tautiskās jostas motīvus, tajā ievijot latvju zīmju rakstus.

Aktīvās atpūtas iespējas piedāvā Cēsu olimpiskais centrs, peldbaseins „Rifs” un mototrase „Ezerkalni”.

Apvienībā ir plašs naktsmītņu piedāvājums, kur sev piemērotāko atradīs ikviens. Novadā ir skaisti viesu nami un brīvdienu mājas, kas piedāvā īpašu pakalpojumu klāstu, ieskaitot pirtis, aktīvās atpūtas iespējas, telpas pasākumiem un ēdināšanu.

Priekuļu apvienībā ir bagātas kultūras pasākumu tradīcijas. Tiek organizēti ikgadēji apvienības svētki kādā no pagastiem. Svētkos piedalās un savu talantu demonstrē  vietējie deju kolektīvi un sporta komandas. Visas dienas garumā notiek dažādas spēles, koncerti un citas aktivitātes, ko labprāt apmeklē tuvāki un tālāki viesi.